Kinematičke trake u terapiji bola
Kineziotejping predstavlja metodu lepljenja specijalnih elastičnih traka u poveređenim ili bolnim mestima ili delovima tela. Bazirana je na podsticanju prirodnih sposobnosti tela jer podstiče mehanizme koji pokreću regeneraciju i oporavak tkiva . Metod se zasniva na kineziologiji – nauci o pokretu i mehanizmu kretanja tela.
Povređeni mišić se brani tako što povećava napetost, napetost koja dovodi do smanjene cirkulacije i nadražaaja nevnih završetaka u mišićima. Sve to pojačava bol a bol dovodi do još veće napetosti u mišićima i tako u krug. Kao posledica povrede javlja se i otok koji dodatno stimuliše negativne mehanizme u mišiću.
Korišćenjem elastične trake smanjuje se lokalni pritisak u tkivima, smanjuje se nadražaj nervnih završetaka I podstiče cirkulacija.
Kako deluje kineziotejping metoda
- Daje podršku mišićima
- Poboljšava kontrakciju slabih mišića
- Umanjuje mišićni zamor
- Smanjuje napetost u mišiću
- Povećava obim pokreta
- Smanjuje otok tkiva i mišića
- Poboljšava cirkulaciju krvi I limfe
- Smanjuje toksične materije u mišiću I toplotu
- Smanjuje upalu
- Smanjuje bol u koži I mišićima
- Smanjuje bol
- Aktivira blokadu bola na nivoou kičmene moždine
- Aktivira blokadu bola u višim delovima mozga
- Smanjuje napaetost mišića
- Koriguje problem sa zgobocima
- Popravlja kontakt zglobnih površina
- Normalizuje mišićni tonus I napetost u zglobu
- Poboljšava obim pokreta.
- Ublažava bol
U terapiji akutnog i hroničnog bola, kao pomoćno, a nekada i kao osnovno sredstvo, mogu se koristiti različite metode i tehnike aplikovanja kinematičkih, terapijskih traka.
Kinesiotaping metoda nastala je sedamdesetih godina prošlog veka.
Medicinski stručnjaci u Japanu vršili su eksperimentalne metode alternativnih vrsta lečenja.
Dr Kenzo Kase, poznavalac kineziologije i diplomirani kiropraktičar, nakon dužeg perioda pokušavanja, razvija laku i efikasnu metodu tretmana, kinesiotaping.
Kako je studija napredovala, efikasnost primenjenih traka prevazilazila je početna očekivanja.
Sa nastavkom praktičnih eksperimenata u Japanu i SAD, kinesiotaping tehnika postaje kompleksna metoda, sa svojim razrađenim, klinički i naučno potvrđenim tehnikama.
Svoju popularnost metoda postiže korišćenjem u sportu, u celom svetu.
Bolovi prisutni u lokomotornom aparatu su veoma često rezultat abnormalnosti, koja je prisutna u mekom tkivu (mišići, fascija i dr.).
Prekomerne kontrakcije, povišen tonus, razlike i nesrazmere u optimalnoj mišićnoj ravnoteži vezane za snagu toničnih i fazičnih kontrakcija, menjaju biomehaničku i senzomotornu kompaktnost kinetičko-vezivnog matriksa.
Posledica svega navedenog je bol.
Kako primenom traka možemo lečiti, ili barem ublažiti bol?
Direktno delovanje se postiže, u zavisnosti od samog fizičkog i mehaničkog efekta zalepljene trake, odnosno stepena zategnutosti. Najčešće se koristi tehnika korekcije prostora na samom mestu, gde je bol prisutan.
Elastična traka se vraća ka prvobitnom položaju, bez zategnutosti, podiže, nabira i raslojava površinska meka tkiva i na taj način rasterećuje receptore za bol od pritiska.
Ovim efektom se takođe smanjuju razni patološki procesi, vezani za traumu, zapaljenje i dr.
Posredno delovanje se postiže restauracijom trodimenzionalnog mekotkivnog kompleksa, što se postiže inhibicijom, ili facilitacijom aktivnih jedinica (mišići), kao i rekonstrukcijom vezivnih struktura (fascija).